Jõhvi Mihkli kirikus on avatud ukraina ornamentide näitus „Petrõkivka ime“

  • 0

Jõhvi Mihkli kirikus on avatud ukraina ornamentide näitus „Petrõkivka ime“

Category : Uncategorized

Jõhvi Muuseumi Seltsi pressiteade

8.veebruar 2020

Jõhvi Mihkli kirkus on avatud Kohtla-Järve Ukraina muuseumi näitus ukraina Petrikovi ornamentidest. Näitusel on eksponeeritud 70 Petrikovi stiilis kaunistatud eset, sh Natalia Rõbaki tööd, kes on tuntud Petrikovi maalimeistri Andrei Pikuša õpilane. Natalia Rõbaki loomingut on tunnustanud  Ukraina president Vürtsinna Olga III järgu ordeniga.

Ukraina rahakunstile omase maalimisviisi nimi pärineb Dnipropetrovski piirkonnas asuvast Petrikovka külast, mis oli 19.sajandil kuulus kaubandus- ja käsitöömeistrite keskus. Ukraina Pertikovi ornamente kasutati majaseinte, tööriistade, nõude ja teiste majapidamisesemete kaunistamiseks. Petrikovi stiilis ornamente võib leida riidekastidelt, rahvamuusikariistadelt, kammidelt, põllutööriistedelt, rätikutelt ja pluusidelt. Ornamentides on kujutatud Ukrainas pühaks peetud sümboleid ja kaitsemustreid. Petrikovi maal on üks kuulsamaid Ukraina dekoratiivkunsti liike. Petrikovi ornamendid kanti 2013.aastal UNESCO vaimse kultuuripärandi nimistusse.

Näituse koostajaks on Kohtla-Järve Ukraina muuseumi juhataja Tatjana Ivuškina. Kohtla-Järve ukraina kultuuriseltsi Dva Koljorõ entusiastide loodud MTÜ Ukraina Muuseum loodi 2017.aastal ja asub Kohtla-Järvel aadressil Pisuhänna 6.

Näitus Jõhvi Mihkli kirikus jääb avatuks kuni 1.märtsini 2020.

Kontakt:

Astrid Niinepuu

Jõhvi Muuseumi Selts

Telefon:  5187590, e-post: astrid.niinepuu@mail.ee


Arhiiv