Jõhvi Kindluskiriku Muuseum osaleb üleriigilisel muuseumiööl „Öös on vabadust“

  • 0

Jõhvi Kindluskiriku Muuseum osaleb üleriigilisel muuseumiööl „Öös on vabadust“

Category : Uncategorized

Jõhvi Muuseumi Seltsi pressiteade

20. aprillil 2024. a.

Laupäeval, 18. mail, rahvusvahelise muuseumipäeva muuseumiööl, mis sel aastal kannab pealkirja „Öös on vabadust”, ootavad Jõhvi kindluskirik ja muuseum ajaloo- ja muusikahuvilisi Jõhvi Mihkli kirikusse.

Jõhvi muuseumiööl algab sel aastal kell 16.00 Jõhvi Bigbandi heategevuskontserdiga „Raju reliikvia“ Jõhvi Mihkli kirikus, kus kaastegevad Jõhvist pärit muusik Rain Rämmal klahvpillidel ja solistina Ida-Viru rokkbändi Boamadu kitarrist ja Illuka kooli muusikaõpetaja Peeter Priks. Kontserdi vahetekste loeb näitleja ja lavastaja Eili Neuhaus. Kontserdile on sissepääs vaba, kuid oodatud on annetused kirjanik Eduard Bornhöhe skulptuuri püstitamiseks Jõhvi. Kontserdi järel annab ajaloolane Vallo Reimaa ülevaate kirjaniku tegevusest Ida-Virumaal ja Jõhvis.

Eduard Bornhöhe on eesti kirjanik, kes elas ja töötas Jõhvis ülemtalurahvakohtu eesistujana aastail 1907–1917. Bornhöhet peetakse eesti ajaloolise romaani rajajaks. Ta on kirjutanud ajaloolisi seiklusjutte, mis räägivad eesti rahva vabadusvõitlusest. Üks tuntuimaid on jutustus „Tasuja“, mille ta kirjutas 17-aastaselt. Tuntust on kirjanikule toonud ka ajaloolise romaani „Vürst Gabriel ehk Pirita kloostri viimsed päevad“ ainetel vändatud film „Viimne reliikvia“.

Jõhvi püstitav Bornhöhe skulptuur kujutab pingil istuvat kirjanik Eduard Bornhöhed, kel on põlvedel avatud raamat. Skulptuuri autoriks on Jõhvist pärit kunstnik Aivar Simson.

Traditsiooniliselt on muuseumiööl kell 19 võimalus kuulata orelimuusikat Svetlana Verenitši esituses ja vaadata kirikus näitust Eduard Bornhöhest. Jõhvi Muuseumi Selts pakub ajaloohuvilistele ja peredele lisaks kirikaias viktoriini. Noortele toimub põnev aarete mäng.

Jõhvi kindluskiriku muuseum on avatud kell 18-23 ning huvilistel on ligipääs kirikutorni müürikäikudesse ja võlvidepealsele.  

Eduard Bornhöhe kuju püstitamiseks saab annetuse kanda Jõhvi Muuseumi Seltsi kontole Swedbank`is: EE172200221048867181. Annetuse märgusõnaks on “Bornhöhe”.

Üritust toetavad Jõhvi Vallavalitsus ja Jõhvi Muuseumi Selts.

Jõhvi muuseumiöö  „Öös on vabadust“ ajakava 18.05.2024

Kell 16.00 – Jõhvi bigbandi heategevuskontsert „Raju Reliikvia“ Jõhvi Mihkli kirikus. Kaastegevad Rain Rämmal klahvpillidel ja solistina Peeter Priks. Kontserdi vahetekste loeb Eili Neuhaus. Sissepääs vaba, oodatud on annetused Eduard Bornhöhe skulptuuri püstitamiseks Jõhvi

Kell 17.00 – Lastele viktoriin, aarete mäng ja kaartide valmistamine (Jõhvi Keskraamatukogu lasteosakond ja Noorkotkaste Alutaguse Maleva Jõhvi rühm)

Kell 17.00 –  Eduard Bornhöhe ja Jõhvi. Ajaloolise ülevaate kirjaniku tegevusest Ida-Virumaal annab ajaloolane Vallo Reimaa

Kell 19.00 – Orelimuusika pooltund. Esineb Svetlana Verenitš

Jõhvi Mihkli kirikus on avatud näitus Eduard Bornhöhest.

Külalistel on võimalus külastada Jõhvi kirikutorni ja Jõhvi kindluskiriku muuseumi.

23.00  Muuseumiöö lõpp


Arhiiv