• 0

  • 0

22. juulil toimub Jõhvi muusikaväljakul Eesti taasiseseisvumise 30. aastapäevale pühendatud ajaloofestival “TÄHELEPANU! 1991! START!”

Jõhvi Muuseumi Seltsi pressiteade

12. juulil 2021. a.

Jõhvi kontserdimaja muusikaväljakul toimub neljapäeval, 22. juulil ajaloofestival, mis räägib 30-aastate tagustest ajaloosündmustest Jõhvis ja Ida-Virumaal. See oli aeg, mis tõusis teravalt päevakorda Jõhvi linnaõiguste taastamine. 1990. aasta sügisel koguti Jõhvi kodanikuliikumise toel linnaõiguse taastamise nõudmisele üle 1000 allkirja. 4. aprillil 1991 moodustati avalikul rahvakogunemisel Jõhvi Linna Omavalitsuse Taastav Kogu, mis hakkas ette valmistama linnaõiguste taastamist ettevalmistavaid dokumente.

Vaid kolm päeva pärast Eesti taasiseseisvumise väljakuulutamist, 23. augustil 1991, tühistas Eesti Vabariigi Ülemnõukogu kunagise Jõhvi liitmise Kohtla-Järvega. Taastati endised tänavanimed linnas, algas Jõhvi linnavalitsuse moodustamine. Pärast linnavolikogu valimisi 1992. a. veebruaris andis Eesti Vabariigi Ülemnõukogu Presiidium 17. juunil 1992 oma seadlusega Jõhvile taas omavalitsusliku staatuse. 1992. aasta juulis taastati Jõhvi linna liikmelisus Eesti Linnade Liidus. Augustis 1992 kinnitas Vabariigi Valitsus Jõhvi linnale sama sümboolika, mis oli heaks kiidetud 1938. aastal.

Ajaloofestivalil saab tutvuda  kaheksa Eesti muuseumi koostöös valminud rändnäitusega “Tähelepanu! 1991! Start!” ja saada muusikaväljakul ja Jõhvi linnas osa ekskursioonidest, samuti aruteludest, nostalgilistest ajarännakutest. Jõhvi kontserdimajas saab vaadata filmiprogrammi Jõhvi ajaloost 1990. aastate algusaastail, tutvuda näitusega. Muusikaväljakul on avatud retrokohvikud. Festivali lõpetab ansambel Laine kontsert Jõhvi pargis. 

Festivali ajakava:

11.00 – Mäluretk „Jõhvi linn – 30 aastat tagasi“. Meenutame 30 aasta taguseid sündmusi ja kohti. Mäluretke algus Jõhvi Mihkli kiriku esisel platsil (Viru tn). Giid: Vallo Reimaa

12.00 – Ajaloofestivali ja rändnäituse avamine Jõhvi Kontserdimaja muusikaväljakul (Pargi tn 40)

12.15 – Interaktiivne programm “Nostalgiline ajarännak” muusikaväljakul

– Giidituurid Ajaloomuuseumi näitusel

– Avatud on retrokohvikud

13.30 – Debatt muusikaväljakul Jõhvi Taastava Kogu liikmete, ajakirjanike ja endise Ida-Viru maavanemaga. Debatti modereerib Erik Gamzejev.

Paneeliarutelul osalevad Vallo Reimaa, Kaido Kooga, Avo Kiir, Ago Gaškov ja Rein Aidma

15.00 – 16.00 – Dokumentaalfilmid 1990. aastate Jõhvist kontserdimaja kammersaalis (kino Amadeus) Jaak Eelmetsalt ja ERR-i arhiivist (60 min). 

– Kontserdimajas fotonäitus Jõhvi sündmustest aastatel 1990-1994

– Interaktiivne programm “Nostalgiline ajarännak” muusikaväljakul jätkub

– Giidituurid Ajaloomuuseumi näitusel

18.00 – Retrokontsert Jõhvi pargi laululaval, esinevad ansambel Laine ja Voldemar Kuslap

20.00 –  ürituse lõpp

Ürituse korraldamist toetavad Jõhvi Muuseumi Selts, Jõhvi Vallavalitsus ja Eesti Kultuurkapital.

Täpsem info:

Anne-Ly Reimaa

Jõhvi Muuseumi Selts

e-post: annelyreimaa@gmail.com


  • 0

20. juulist kuni 1. augustini on Jõhvis rändnäitus “TÄHELEPANU! 1991! START!” ja toimub ajaloofestival

Jõhvi Muuseumi Seltsi pressiteade

8. juulil 2021. a

Jõhvi kontserdimaja kõrval asuvale muusikaväljakule saabub 19. juulil merekonteineris kaheksa Eesti muuseumi ühisnäitus “Tähelepanu! 1991! Start!”, mis on avatud kuni 1. augustini. 22. juulil toimub muusikaväljakul Jõhvi Muuseumi Seltsi ning Jõhvi Kultuuri- ja Huvikeskuse 1990. aastatele pühendatud ajaloofestival, mis on pühendatud Jõhvi Taastava Kogu tegevusele ja Jõhvi linna ajaloole aastatel 1990-1994.  

Näitus ja ajaloofestival keskenduvad Eesti Vabariigi taasiseseisvumise 30. aastapäevale. Kolmkümmend aastat tagasi ei teatud veel, kas ja kui siis milliseid raskusi tuleb uues ja uuenevas ühiskonnas hakkamasaamiseks ületada. Teisalt oli see suurte lootuste aeg – igaühel oli oma unistuste Eesti Vabariik ehk kõik ootasid iseseisvusest oma ideaalriigi sündi.  

Näituse kuraatorit Anne-Ly Reimaa sõnul on sportlik pealkiri näitusele on tulnud sellest, et Eesti Vabariigi taasloomisel 1991. aastal läks näitlikult tohutuks sprindiks – äkitselt olid kõik teed valla, samas tuli lahendused igaühel endal leida.

Rändnäitus läbib oma teel Tallinna, Rakvere, Jõhvi, Narva, Tartu, Valga, Pärnu ja Kuressaare. Igas kohas toimub ühepäevane ajaloofestival. Merekonteinerisse paigutatud näitus sisaldab ka Jõhvi inimeste panust. Jõhvi näituse teksti koostas Vallo Reimaa, näitusel saab kuulata intervjuusid Vallo Reimaa ja Mait Seppaga.

Näitus on tasuta ning ootab Jõhvis külastajaid ajavahemikus 20. juuli – 1. august iga päev kell 10-20. Narvas eksponeeritakse näitust 2. augustist 29. augustini.

Projektis osalevad: SA Eesti Ajaloomuuseum, Saaremaa Muuseum, SA Virumaa Muuseumid, Tartu Linnamuuseum, Valga Muuseum, Narva Muuseum, Pärnu Muuseum ja Jõhvi Muuseumi Selts. 

Näitus  valmis Kultuuriministeeriumi Muuseumide kiirendi toetusel. 

Näituse kuraatorid: Krista Sarv, Mari-Leen Tammela (Eesti Ajaloomuuseum); Marju Rebane (Valga Muuseum); Priit Kivi, Piret Hiie-Kivi (Saaremaa Muuseum); Svetlana Andreeva, Andrei Murd (Narva Muuseum); Uno Trumm (Virumaa Muuseumid); Martin Jaigma (Tartu Linnaajaloo Muuseumid); Anne-Ly Reimaa, Anne Uttendorf (Jõhvi Muuseumi Selts); Maarja Padari-Kallit, Piret Pedanik (Pärnu Muuseum)

Videointervjuud: Jaak Kilmi, Andres Keil, operaator Joosep Matjus

Arhiivikaadrid: Jaak Kilmi, Mariann Jüriorg, täname: ERR, Filmiarhiiv

Sisearhitektuurilahendus ja graafiline disain: MOTOR

Sisearhitektuurilahendus: Kadri Kaldam (KOKO arhitektid)

Graafiline disain: Gertu Kallas

Projektijuhtimine: Helen Küppas

Näituse ehitus: Virko Vähi, OÜ Riksen

Eesti keele toimetamine: Hille Saluäär

Tõlge: Luisa Tõlkebüroo OÜ

Projektimeeskond: Laura Kipper, Kärt Kelder, Helene Tedre

Täpsem info:

Anne-Ly Reimaa

Jõhvi Muuseumi Selts

e-post: annelyreimaa@gmail.com

 


Arhiiv