• 0

Jõhvi Muuseumi Seltsi tunnustati tiitliga “Ida-Virumaa Kodanikuühendus 2023”

Category : Uncategorized

Jõhvi Muuseumi Seltsi pressiteade

30.11.2023

Jõhvi Kontserdimajas 30. novembril toimunud Ida-Virumaa Ettevõtluskeskuse tunnustusüritusel “Ida-Viru aasta ettevõte ja vabaühendus” pälvis Jõhvi Muuseumi Selts „Ida-Virumaa Kodanikuühendus 2023“ tiitli.

Jõhvi Muusemi Selts on asutatud 2000. a. eesmärgiga arendada Jõhvi Mihkli kirikus asuvat kindluskiriku muuseumi, olla tegev turismiarenduses ja kohaliku ajaloo uurimises ning tutvustada Jõhvit kui ajaloolist maakonnakeskust. Kiriku võlvkeldris asuv muuseum avati seltsi eestvõttel 2002. aastal.-

Seltsi neli kesksemat üritust on aprillikuine kindral Aleksander Tõnissoni ajalookonverents, üle-eestilise muuseumiöö tähistamine mai kolmandal nädalavahetusel, orelimuusika pooltundide festival juulis ja sügisene Jõhvi mihklilaat septembris.

Selts korraldab näitusi ja kontserte Jõhvi Mihkli kirikus, teeb koostööd Ida-Virumaa üldhariduskoolidega pakkudes neile kohalikku ajalugu tutvustavaid muuseumiprogramme, haldab kindluskiriku näitusesaali ja annab välja Jõhvi kihelkonna ajalugu käsitlevaid trükiseid.

Täiendav teave:

Jõhvi Muuseumi Selts

muuseum@johvimuuseum.ee 

Fotod tunnustusüritusest: Matti Kämära


  • 1

Detsembrikuu esimesel päeval avatakse Jõhvi Mihkli kirikus Eesti Piibliseltsi jõulumarkide näitus

Category : Uncategorized

Jõhvi Muuseumi Seltsi pressiteade

23.11.2023

Jõhvi Muuseumi Selts ootab kõiki huvilisi reedel, 1. detsembril kell 13.00 Jõhvi Mihkli kirikusse näituse „Eesti Piibliseltsi jõulumargid 1996-2023“ avamisele. Tuntud Eesti kunstnike Jüri Arraku, Epp Maria Kokamäe, Tiina Sildre jt kõrval on Eesti Piibliselts kasutatud jõulumarkide kujundamisel ka Küprose, Armeenia, Jaapani ja teiste välismaa autorite töid. Jõulumarkidel on kujutatud ka mitmeid Eesti kirikutes asuvad vitraaže ja kunstiteoseid.

Ka selle aasta esimeseks advendiks annab Eesti Piibliselts välja uued jõuluteemalised kaunistusmargid. Nende markide esmatutvustus toimub sel aastal Jõhvis. Hea sõnumiga margid ei ole üksnes maksevahend jõulutervituse saatmiseks, vaid ka ilus kingitus.

Eesti Piibliselts korraldab eestikeelse Piibli tõlkimist, väljaandmist, levitamist ja tutvustamist. Selts asutati 1813. a. ja taastati 1991. a. pärast sulgemist 1940. aastal. Esmakordselt andis Eesti Piibliselts jõulumarke välja 1996. aastal. Jõulumargi saamiseks on vaja pöörduda Tallinnas Eesti Piibliseltsi poole aadressil Kaarli pst 9) või telefonil  6311671 või e-posti aadressil eps@eps.ee.

Näituse korraldamisele aitasid kaasa Eesti Piibliselts, Jõhvi Muuseumi Selts, EELK Jõhvi Mihkli kogudus ja Jõhvi Keskraamatukogu.

Täiendav teave:

Reet Kaldur, e-post reet.kaldur@mail.ee

Telefon 3370013 või 5132467 (Reet Kaldur)

Jõhvi Muuseumi Selts


  • 0

Jõhvi Muuseumi Selts ootab annetusi kirjanik Eduard Börnhöhe skulptuuri püstitamiseks.

Jõhvi Muuseumi Seltsi pressiteade

29.10.2023

Jõhvi Muuseumi Selts ootab annetusi kirjanik Eduard Bornhöhe pronkskuju püstitamiseks Jõhvi Vallavalitsuse ja Viru maakohtu juures asuvale pargialale, mis hakkab kandma Bornhöhe pargi nime.

Bornhöhe skulptuur kujutab pingil istuvat kirjanik Eduard Bornhöhed, kel on põlvedel avatud raamat. Kirjanik töötas eelmise sajandi algul Jõhvis ülemtalurahvakohtu eesistujana. Bornhöhe skulptuuri autoriks on Jõhvist pärit kunstnik Aivar Simson.

Annetusi kuju püstitamiseks saab teha Jõhvi Muuseumi Seltsi Swedbank`i kontole: EE172200221048867181 (Swedbank) märgusõnaga  „Bornhöhe“.

Eduard Bornhöhe, kodanikunimega Eduard Brunberg (17.02.1862-17.11.1923) oli eesti proosakirjanik.  1907. aastal nimetati Bornhöhe Jõhvi ülemtalurahvakohtu eesistujaks, kus ta oli ametis 1917. aastani. Bornhöhe loomingu kandva osa moodustavad romantismimõjulised ajaloolised seiklusjutud, mis räägivad eesti rahva vabadusvõitlusest. Teda peetakse eesti ajaloolise romaani rajajaks, kes mõjutas oluliselt eesti rahvusliku identiteedi kujunemist, mis lõpuks viis iseseisva Eesti riigi loomiseni.

Bornhöhe ajaloolise jutustuse „Vürst Gabriel ehk Pirita kloostri viimased päevad” põhjal valminud film “Viimne reliikvia” (režissöör Grigori Kromanov) kujunes tõeliseks kultusfilmiks ja etendas olulist rolli eesti rahva identiteedi ja eneseteadvuse säilitamisel nõukogude perioodil.

Bornhöhe kuju avamine toimub Jõhvis 2024. aasta suvel. Annetuste kogumist Bornhöhe kuju jaoks alustas Jõhvi Mihkli Selts 2023. a. septembris Jõhvi mihklilaadal.

Täiendav teave:

Anne-Ly Reimaa, e-post annelyreimaa@gmail.com

Jõhvi Muuseumi Selts


Arhiiv