• 0

Jõhvi kindluskirikus said ajaloohuvilised osa muuseumiööst

Jõhvi Muuseumi Seltsi pressiteade

23. mail 2022

Käesoleva aasta muuseumiöö teema oli „Öös on unistusi“. Ajaloohuvilistel oli võimalus kuulata põnevaid ettekandeid Anneli Leinilt, kes tutvustas oma fotokogu II Maailmasõja eelsest Jõhvist, ning Vallo Reimaalt, kest rääkis Jõhvi kihelkonnas elanud tuntud ajaloolistest isikutest ja Jõhvist läbisõitnud kuulsustest ning nende unistustest. Kirikus toimus imeilus klassikalise muusika kontsert, kus esinesid Svetlana Kekiševa ja tema õpilased – Sofia Kulikova, Milana Matrosova ja akadeemilise vokaallaulu õpilane Artjom Smirnov (õpetaja Rena Bõkova). Muuseumihoidja Reet Kaldur korraldas põneva ajaloo töötoa nii noortele kui täiskasvanutele kiriku kantseleis. Külaistele olid avatud nii kirikutorn kui ka muuseum.

Jõhvi muuseumiööst said osa 248 inimest.

Üritust toetasud Jõhvi Vallavalitsus ja Jõhvi Muuseumi Selts.

Lisainfo: 
Reet Kaldur 
Telefon:  5187590, e-post: reet.kaldur@mail.ee


  • 0

Jõhvi kindluskiriku muuseum lööb kaasa muuseumiöö programmis “Öös on unistusi”

Jõhvi Muuseumi Seltsi pressiteade

12. mail 2022

Jõhvi kindluskiriku muuseum avab laupäeval, 21. mail toimuval muuseumiööl uksed külastajatele. Käesoleva aasta muuseumiöö teema on „Öös on unistusi“, mis kutsub mõtisklema küsimuste üle, millest unistavad kogukonnad ja inimesed muuseumi ümber ning milline võiks olla unistuste muuseum.

Ka Jõhvi Muuseumi Selts tegeleb ajaloo hoidmise, uurimise ja näitamisega. Muuseumiöö programm pakub ka orelimuusikat Svetlana Kekiševa esituses ja põnevat töötuba nii noortele kui vanadele. Ajaloohuvilistel on võimalus võtta  maha aeg ja kaasa teha giidituur ajaloolase Vallo Reimaaga, kes tutvustab kohalikke legende ja Alutagusemaa kaugete aegade sündmusi. Avatud on kirikutorn.

Eesti Muuseumi Ühing kutsub üles muuseumiööl annetama SA Heategevusfondile Minu Unistuste Päev, et aidata raskete või kroonilisi haigusi põdevate laste unistuste täitumisele. Heategevusfond Minu toetab laste ja perede vaimset tervist. Möödunud suvel täitus fondil 10. tegevusaasta. Fondi kodulehe aadress: https://www.minuunistustepaev.ee/

Jõhvi kindluskirik on tasuta avatud muuseumiööl kell 17-22.

Jõhvi muuseumiöö ajakava

17.00 – Muuseumiöö algus. Jõhvi Mihkli kirikus Jõhvi Keskraamatukogu näituse  “Jõhvi vanadel fotodel” tutvustus. EELK Jõhvi Mihkli koguse sekretär Anneli Lein räägib oma vana Jõhvi fotokogust.  

18.00 – Töötuba kirikaias asuvas „tuvipuuris“ lastele ja lastevanematele “Unistuste kaardid” 

19.00 – Jõhvi Mihkli kiriku orelimuusika pooltund Svetlana Kekiševalt

20.00 – Jõhvi kiriku saladustest ja Jõhvi kihelkonnas tegutsenud ajalooliste suurkujude unistustest ja saavutustest räägib ajaloolane Vallo Reimaa

22.00 – Muuseumiöö lõpp

Huvilistel on võimalus külastada kirikutorni

Üritust toetavad Jõhvi Vallavalitsus ja Jõhvi Muuseumi Selts.

Lisainfo: 
Reet Kaldur 
Telefon:  5187590, e-post: reet.kaldur@mail.ee


  • 0

V Aleksander Tõnissoni ajalookonverents keskendus Jõhvi kujunemisele sõjaväelinnakuks ja  kaitsetahte kujunemisele

Jõhvi Muuseumi Seltsi pressiteade

26. aprillil 2022

Jõhvi Kontserdimajas toimus 22. aprillil Jõhvi Muuseumi Seltsi V  kindral Aleksander Tõnissoni sünniaastapäevale pühendatud ajalookonverentsi „Kaitsetahe“. Konverentsi ettekanded käsitlesid Kaitseliidu tegevust Ida-Virumaal ja Narva rindel Vabadussõjas ja selle järgselt ning Kohtla-Järve ja Jõhvi vabadussammaste rajamise ja taastamise lugu.  

Konverentsi avasid Kaitseliidu Kirde maakaitseringkonna ja Viru Maleva pealik kolonelleitnant Jaanus Ainsalu ja Jõhvi vallavanem Maris Toomel.

Kaitseliidu loomisest Jõhvi alevis 1918. aastal ja tegevusest Vabadussõjas, samuti kaitseliitlaste mälestuse jäädvustamisest rääkis ajaloolane Vallo Reimaa. Oma ettekandes tõi Vallo Reimaa välja fakti, et samal kohal, kus praegu asub Jõhvi Kontserdimaja, oli kunagi Eesti Kaitseväe ohvitseride kasiino, kus koguneti samuti enne II Maailmasõda Vabadussõja sündmusi meenutama.

Ülevaate 4. jalaväepolgu kaitselahingutest ja seosest tänase Jõhvis asuva Viru pataljoniga andis Kaitseliidu Alutaguse Maleva operatiiv-ja väljaõppesektsiooni kompaniiveebel Aimar Kuldvere. Ettekande Järve lahingust, selle mälestuse jäädvustamisest ning seosest tänase Jõhvis asuva Kalevi pataljoniga tegi Kaitseliidu Alutaguse Maleva juhatuse ja Kaitseliidu vanematekogu liige  Kalev Naur.  Jõhvi gümnaasiumi õpilasesindaja  Ott-Marti Vainula tutvustas Jõhvi vabadussamba rajamist ning selle taastamisi lähiajaloos.  

Päästeameti ja Kaitseliidu rollist riigi sise- ja riigikaitse kujundamisel rääkisid Riigikogu liige Mati Raidma ja kolonel Janno Märk. Soome ja Eesti sõprussuhteid Vabadussõja ja taasiseseisvumise järgselt tutvustas Soome kaitseväe major reservis Ravo Sarmet.  Sarmat rõhutas, et kaitsekoostöö kahe riigi vahel on hea. Peale II maailmasõda oli Eesti-Soome „akna“ avajaks president Urho Kaleva Kekkonen.  Mati Raidma tõi esile maailmavaate kujundamise olulisuse alates varasest lapsepõlvest. Kaasajal on kujunemas, eriti Venemaa-Ukraina sõja kontekstis, antitõe nähtus. „Elanikkonna kaitse aluseks on usaldus ja koostöö, ühine kultuuri- ja haridusmaastik. Inimesed hoiavad kokku, kui neil on, mida kaitsta – selleks on tõde ja kodu,“ rõhutas Mati Raidma.

Konverentsi lõpetas debatt kaitsetahtest ja selle kujunemisest, mida modereeris Alutaguse Maleva liige Jaak Saar. Debatis osalesid riigikogu liige Mati Raidma, Kaitseliidu Kirde maakaitseringkonna ja Viru Maleva pealik kolonelleitnant Jaanus Ainsalu, Kohtla-Järve Gümnaasiumi direktor Hendrik Agur ja kolonel Janno Märk. Debatis osalesid ka Jõhvi Gümnaasiumi õpilased.

Jõhvi Muuseumi Selts korraldab Aleksander Tõnissonile pühendatud konverentse alates 2018. aastast koostöös Kaitseliidu Alutaguse Malevaga.  Konverentsi eelsel päeval toimus Alutaguse maleva staabi territooriumil Jõhvis (Jaama tn 37)  Soome Kymenlaakso reservväelaste ja Alutaguse Maleva sõprussuhete 15. aastapäevale pühendatud tseremoonia. Kymeenlaakso reservväelaste toimkonna juht Sami Aho ja Kaitseliidu Alutaguse maleva endine pealik, sõprussuhete algataja erumajor Arno Kodu ning Kaitseliidu ülem brigaadikindral Riho Ühtegi istutasid staabi territooriumile Soomest kingitusena kaasatoodud okaspuu.

Konverentsi videosalvestust saab vaadata siin:

https://www.youtube.com/channel/UCdii4fHJjqiAj4Zw3UtDrbA

Täiendav info:

Anne-Ly Reimaa

Jõhvi Muuseumi Seltsi juhatuse liige

Tel: 5223305


Arhiiv