Jõhvi Kindluskiriku Muuseum pakub muuseumiööl mitmekesist programmi ja Soome gospelkoori kontserti

  • 0

Jõhvi Kindluskiriku Muuseum pakub muuseumiööl mitmekesist programmi ja Soome gospelkoori kontserti

Jõhvi Muuseumi Seltsi pressiteade

24. aprillil 2023.a.

Laupäeval, 20. mail, rahvusvahelise muuseumipäeva muuseumiööl, mis sel aastal kannab pealkirja „Öös on liikumist”, ootavad Jõhvi kindluskirik ja kirikumuuseum ajaloo- ja muusikahuvilisi oma keskaegsete võlvide alla.  

Jõhvi muuseumiööl on Jõhvi Mihkli kirikus võimalus kohtuda ühe tuntuma keskaegse vasallisuguvõsa von Taubede otsese järeltulija Timo Hellenbergiga, kes koos ajaloolase Vallo Reimaaga tutvustab selle uhke suguvõsa ajalugu, mis ulatub kuni Jüriöö ülestõusu päevadeni. Taubede ehitatud on nii Edise kui Purtse lossid ning neile kuulus keskajal ka Püssi mõis, kus tõenäoliselt asus samuti kindlustatud mõisahoone. Taubede suguvõsa vanim teadaolev vapikujutis paikneb tänase päevani Jõhvi kiriku peasissekäigu kohal. Ajaloolase Villem Raami arvates sai Jõhvi kiriku tekkelooga seotud kuulus kahe venna legend inspiratsiooni just Taubest. Kuna kuulsa suguvõsa üks esindajaid on tuntud Rootsi rahvalike lugude looja  Evert Taube, kuulub Jõhvi muuseumiöö kavasse ka muusika.

Tänu Timo Hellenbergile annab muuseumiöö programmis kontserdi Soome Lempääla koguduse koor Pietari & Kalat, mida juhatab Lempäälä kiriku kantor Pietari Korhonen. Koori repertuaaris on valdavalt gospelmuusika.  Koor on esinenud nii Soomes kui ka Eestis, Rootsis ja Suurbritannias.

Traditsiooniliselt on muuseumiööl võimalus kuulata orelimuusikat Svetlana Kekiševa esituses ning kuulata keskaegseid laule Tartu vanamuusika ansamblilt “Silencio“. Kunstnik Aarne Hanni kaasabil on Jõhvi Mihkli kirikus välja pandud Kohtla- Järve Kunstide Kooli õpilaste lõputööde näitus „Lõpp või algus”. Jõhvi Muuseumi Selts eksponeerib kirikus näitust Jõhvi tuntud inimestest.

Jõhvi Muuseumi Selts pakub ajaloohuvilistele ja peredele lisaks kirikaias viktoriini. Noortele toimub põnev orienteerumismäng Kaitseliidu Alutaguse maleva Jõhvi malevkonna noorkotkaste eestvedamisel.

Avatud on Jõhvi kindluskiriku muuseum ning huvilistel on ligipääs kirikutorni müürikäikudesse ja võlvidepealsele.  Jõhvi Mihkli kirikus on avatud näitused.                                          

Muuseumiööl on Jõhvi kindluskirik avatud kell 17-22. Sissepääs tasuta.

Jõhvi muuseumiöö  „Öös on liikumist“ ajakava 

17.00 – Muuseumiöö algus. Soome Lempääla kirikukoori Pietari & Kalat kontsert

17.30 – Timo Hellenberg ja Vallo Reimaa tutvustavad von Taubede suguvõsa ajalugu Alutagusemaal

18.30 – viktoriin  ja orienteerumismäng peredele algusega kirikaiast

19.00 – Jõhvi Mihkli kirikus esineb Tartu vanamuusikaansambel “Silencio” ja orelil musitseerib Svetlana Kekiševa

22.00 – Muuseumiöö lõpp

Üritust toetavad Jõhvi Vallavalitsus ja Jõhvi Muuseumi Selts.

Lisainfo: 
Reet Kaldur 
Telefon:  5187590, e-post: reet.kaldur@mail.ee


Arhiiv