Jõhvi Mihkli kirikus on avatud näitus „Meenutades õpetaja Aksel Kallast“.

  • 0

Jõhvi Mihkli kirikus on avatud näitus „Meenutades õpetaja Aksel Kallast“.

Jõhvi Muuseumi Seltsi pressiteade

3.oktoobril 2020

Jõhvi Mihkli kirikus on avatud näitus „Meenutades õpetaja Aksel Kallast“. Näitus on pühendatud EELK Jõhvi Mihkli koguduse õpetaja Aksel Kallase 130. sünniaastapäevale.

Aksel (Axel) Kallas sündis 15. juunil 1890. aastal Rõuge kirikumõisas. Tema Isa Rudolf Kallas oli Eesti vaimulik, teoloog, pedagoog, kultuuriloolane ja rahvusliku liikumise tegelane. Ema Ida Kallas (sünd Bernhof) oli baltisaksa kaupmehe tütar. Tema isa vennapoeg Oskar Kallas oli rahvaluuleteadlane ja diplomaat, kelle abikaasa oli Soome kirjanik Aino Kallas. Aksel Kallase noorusaastad möödusid Peterburis, kus tema isa oli Peterburi Jaani koguduse õpetaja. Aastatel 1910 – 1915 õppis ta  Tartu Ülikoolis usuteadust ja oli  Korp! Sakala liige. 17.detsembril 1916 valiti ta Paistu koguduse õpetajaks ja kolm aastat hiljem,  17.septembril 1919 Jõhvi koguduse õpetajaks. Vabadussõja ajal oli Aksel Kallas Narva väerinde sõjaväeõpetaja,  1919.aastal Võru haiglas kaplan ning 2. diviisi väliõpetaja.

Aksel Kallas abiellus 1920. aasta mais Hilda Auguste Kikasega (sünd 1893 Õisus), kes töötas Pääsküla vangilaagri tüüfusehaiglas halastajaõena. Kolides Jõhvi elama, põetas Hilda koguduse majadesse paigutatud  tüüfusesse haigestunud sõjapõgenikke. Nii Hilda kui ka Aksel Kallas põdesid ka ise tüüfust 1919.aastal.  1919. Hilda oli ravil Tallinna haiglas, Aksel Võrus. Nad küll paranesid, kuid põetud haigus nõrgestas tervist. 1920.aasta hilissügisel toimusid Eestis I Riigikogu valimised, kuhu Kristliku Rahvaerakonna nimekirjas valiti ka Aksel Kallas. Abikaasa surma järel kinnitati Aksel Kallas Rõuge õpetajaks alles 1921. aasta juunis. Halvenenud tervise tõttu sõitis ta Berliini ravile, kus ta suri 31-aastasena 4.aprillil 1922. aastal ja on maetud Tartu Raadi (Maarja) kalmistule.

Aksel Kallast mäletatakse Jõhvis inimesena, kelle jutlused tõid rahva kirikusse. Ka kirjanik Henrik Visnapuu on meenutanud Aksel Kallase kõneosavust ja kütkestavaid jutlusi. A.Kallas on ka loonud ja tõlkinud saksakeelset luulet. Tema luuletuste sõnad on Eestile andnud rida vaimulikke laule. Jõhvi koguduse kalmistupühadel ja leeripühadel kasutas õp Aksel Kallas alati oma loomingut, koostades ja väljaandes spetsiaalseid laululehti, mis on säilinud Jõhvi koguduse arhiivis.

Näitusel on kasutatud Eesti Rahvusarhiivi, EELK Konsistooriumi, EELK Jõhvi Mihkli koguduse ning Anneli Leini erakogu materjale. Näituse on koostanud Jõhvi koguduse assistent-arhivaar Anneli Lein.

Lisainfo: 
Anneli Lein, EELK Jõhvi Mihkli kogudus
Telefon:  3370013, e-post: annelilein77@gmail.com


Arhiiv