Jõhvi Mihkli Kiriku pikihoones avatakse  Samuel Golombi näitus „Minu tähed Tooras“

  • 0

Jõhvi Mihkli Kiriku pikihoones avatakse  Samuel Golombi näitus „Minu tähed Tooras“

Jõhvi muuseumi seltsi pressiteade

20.03.2018

 

 

Virumaa filatelist Samuel Golomb avab kolmapäeval, 28.märtsil  kell 15 marginäituse Jõhvi Mihkli kirikus, mis on pühendatud juudi kultuurile ja Iisraeli riigi ajaloole. Näituse aluseks on Golombi filateelianäituse Hiiu Ruut 2017 võistluseksponaat “Minu tähed Tooras. Iisraeli “aabits” tervikasjadel”. Lisaks on välja pandud Iisraeli postiväljaanded.

Samuel Golomb selgitab näituse materjalide valikut järgmiselt: “Iga juudi jaoks on elutähtsam hetk, kui saab kirjutada oma käega mõned tähed juutide Pühakirja – Torasse. 2016. aastal oli selline võimalus ka minul. Siit sündis idee koostada filatelistika ekspositsioon, kus tähestiku igale tähele vastaks Iisraeli ja juudi ajaloole vastav  filatelistlik väljaanne – tervikasi või postkaart”. Toora on viie Moosese raamatu koondnimetus, olles samas judaismi kanoonilise kirjavara alusteos.

Näitusel on tervikasjad aastatest 1958 kuni 2016. Autor kasutab eksponeerimiseks ka tema perekonnale tähtsaid suveniire. Nende hulgas on näiteks Iisraeli Posti ümbrik, milles perekond Golomb sai Iisraelist kutse ümberasumiseks 1984. aastal ja kirjaümbrikud isiklikust kirjavahetusest Iisraeli filatelistidega.

Ekspositsioonis on postiväljaanded Iisraelist, Saksamaalt, Tšehhist, Venemaalt, Leedust ja Eestist.

Varem on Samuel Golomb eksponeerinud Jõhvi kiriku näitusevitriinidel postmarkide väljapanekuid Eesti kirjanikest ja muusikapillidest. Näituse autor on eksponeerinud erinevaid temaatilisi näitusi  Tallinnas, Tartus, Tapal, Kiviõlis, Sillamäel, Narvas, Põltsamaal, Kundas ja Jõhvis.

2018.aastal tähistab Iisrael oma riigi loomise 70. aastapäeva ja Eesti Juudi Kogukond taassünni 30. aastapäeva.

Jõhvi Mihkli kirikus on võimalik tutvuda juudi kultuuri ja ajalugu tutvustava näitusega kuni mai alguseni.

Jõhvi Muuseumi Selts

 

Lisainfo:

Astrid Niinepuu

Jõhvi Kindluskiriku Muuseum

Tel: 5187590


Arhiiv