10. septembril toimub Tartu Ülikooli Narva Kolledžis konverents, mis käsitleb Uusikaupunki rahu ja Põhjasõja-järgseid õiguslikke ja geopoliitilisi arenguid Balti mere regioonis

  • 0

10. septembril toimub Tartu Ülikooli Narva Kolledžis konverents, mis käsitleb Uusikaupunki rahu ja Põhjasõja-järgseid õiguslikke ja geopoliitilisi arenguid Balti mere regioonis

Jõhvi Muuseumi Seltsi pressiteade

1. septembril 2021

Reedel, 10. septembril toimub Tartu Ülikooli Narva Kolledžis Uusikaupunki rahu (rootsi keeles Freden i Nystad, vene keeles Ништадтский мирный договор) käsitlev konverents.

Põhjasõja (1700-1721) lahingud lõppesid Eesti aladel 1710. aasta sügisel, kuid konflikt Venemaa ja Rootsi vahel kestis üle kümne aasta väheneva intensiivsusega edasi. 10. septembril 1721. aastal sõlmiti Soomes, Uusikaupunkis Rootsi ja Venemaa keisririigi vahel rahuleping, mis lõpetas Põhjasõja (1700-1721).  Rahulepinguga läksid Venemaa koosseisu seni Rootsile kuulunud Liivimaa, Eestimaa ja Ingerimaa alad, osa Laadoga järvest läänes asuvast Karjala maakitsusest koos Viiburi lääni osadega. Vähetuntud on fakt, et Põhjasõja algusaastate  Ingerimaa ja Liivimaa vägede kindral, Rootsi väejuht ja riigitegelane, krahv Otto Vellingk (1649-1708), oli  Põhjasõja eel Jõhvi ja mitme teise Ida-Virumaa mõisa omanik ning Narva, Ingeri ja Käkisalmi lääni kuberner.

Konverentsil esinevad ajaloolased, ajakirjanikud ja julgeolekueksperdid Eestist, Rootsist, Venemaalt ja Soomest. Konverents toimub hübriidkonverentsina eesti ja inglise keeles Narva Kolledži ruumides. Konverentsi teine paneel toimub vaid veebiülekandena.

Konverentsi korraldajateks on Jõhvi Muuseumi Selts, Soomest Hellenberg International Ltd ja Leedu Rahvuslik Kaitsefond (NDF). Ürituse toimumist toetavad Tartu Ülikooli Narva Kolledž, Kultuurkapitali Ida-Virumaa ekspertgrupp ja Jõhvi Muuseumi Selts.

Täpsem info konverentsile registreerumise ja ajakava kohta on Jõhvi Muuseumi Seltsi kodulehel: http://johvimuuseum.ee/konverents-300-aastat-pohjasojast-ja-uusikaupunki-rahulepingust/

Registreerumine on avatud kuni 8. septembrini siin.

Alates 26. augustist 2021 kehtiv Vabariigi Valitsuse korraldus nr 305 kohustab korraldajaid kontrollima külastajate, esinejate ja töötajate nakkusohutust. Selleks palume esitada saabumisel kas a) vaktsineerimiskuuri läbimist kinnitav tõend, b) haiguse läbipõdemist kinnitav tõend, c) negatiivne PCR-test (tehtud tervishoiuteenuse osutaja poolt kuni 72 t varem) või d) negatiivne antigeeni test (tehtud tervishoiuteenuse osutaja või üldapteegi tegevusloa omaja poolt kuni 48 t varem). Arvestame nii paber- kui digitaalseid tõendeid. 

Täiendav info:

Anne-Ly Reimaa

Jõhvi Muuseumi Selts

e-post: annelyreimaa@gmail.com


Arhiiv