Muuseumiööl avab uksed kümme Ida-Viru mälu- ja kunstiasutust
Category : Uncategorized
Sirle Sommer-Kalda, ajaleht Põhjarannik, 15.05.2025
- mai 2025, 00:00
Narva kunstiresidentuur avab muuseumiööl uksed esimest korda. Foto: Matti Kämärä / Põhjarannik
Laupäeval, 17. mail tuleb traditsiooniline muuseumiöö, mille teemaks on raamatuaastal “Öös on raamatut!”. Mitmekesist programmi ajavahemikus kella 18-23 pakutakse Ida-Virumaal Narvast Iisakuni.
Jõhvi muuseumi selts pakub kultuuriprogrammi Jõhvi Mihkli kirikus ja kindluskiriku muuseumis. Muuseumiöö algab viktoriiniga lastele eesti raamatu ajaloost ja põneva aaretemänguga Jõhvi Mihkli kiriku aias.
Jõhvi Mihkli kirikus esineb luuletaja, proosakirjanik ja tõlkija Elo Viiding.
Jõhvi Mihkli kirikus esineb oma loominguga luuletaja, proosakirjanik ja tõlkija Elo Viiding, kes on pärit ühest Eesti kuulsamast kirjanduslikust suguvõsast. Kirjanikul on seos ka Jõhviga − tema emapoolne vanaisa on Kaljo Kiisk, kelle kuju seisab Jõhvi kontserdimaja ees.
Jõhvi muuseumiöösse mahub veel orelimuusika Svetlana Verenitši esituses ja näitus “Kiri algab kirikust, rahvas algab raamatust. Eesti raamat 500”. Muuseumiöö korraldamisel löövad kaasa Jõhvi Mihkli koguduse pühapäevakool ja Jõhvi keskraamatukogu lasteosakond. Muuseumiööl on võimalik külastada kirikutorni müürikäike ja võlvipealseid.
Kohtla-Järve põlevkivimuuseumi valges saalis on külas kunstnik ja lasteraamatute autor Eduard Kont. Avatud on käsitöötuba ja Urmas Loige pastellide näitus. Kohtla-Järve kunstnikelt saab tellida portreed. Kavas on luule- ja tantsupooltund; suurel ekraanil näeb filmi “Kevade”.
Iisaku muuseum tutvustab kokaraamatut
Iisaku kihelkonna muuseum avab muuseumiööl näituse, kus saab tutvuda vanade kokaraamatute, retseptide ja toiduvalmistamise abivahenditega. Toiduajaloolane Ülle Jukk peab loengu “Saksa sakste toidud − baltisaksa toidud meie toidulaual”. Avatud on kohvik.
Sillamäe muuseumis saab ennustada raamatu abil, vaadata nukuteatri etendust “Lumeeit” ning osaleda müstilisel ekskursioonil ja linttikandi meistriklassis.
Narva-Jõesuu koduloomuuseumis on välja pandud kuurortlinna tutvustavad raamatud. Ekaterina Kuznetsova räägib vadjakeelsetest raamatutest. Kaido Seppar loeb ette Narva-Jõesuus puhanud ja tervist parandanud Eduard Vilde naljajutu suvitajatest “Uus toaneitsi”. Vene keeles kannab sama jutu ette Nikolai Pašin.
Narvas on palju valikut
Narva muuseum ühendab muuseumiööl jõud raekojaga, pakkudes külalistele giidiga ekskursioone raekoja hoones ja pop-up-näitust neljast maalist, mida ühendab ühine teema “Narva raekoja ajalugu selle interjööri portreedes”. Näitus Narva muuseumi kunstikogust toob vaatajateni haruldased 17.-18. sajandi kunstiteosed, sealhulgas majesteetlikud portreed Narva aadlikest, kes jätsid oma jälje linna ellu 18. sajandil.
Raekojas on veel võimalik vaadelda raamatut, mida luges lugupeetud 18. sajandi narvalane Joachim Ernst Franken. Linnapea Katri Raik ja giid Aleksandr Openko kutsuvad osalema eriprogrammis “Narva hirmuäratavad lood”.
Narva Aleksandri kirik pakub giidiga ekskursiooni kirikus ja kiriku tornis asuvas muuseumis, videoinstallatsiooni ning kirikukoraalide ühislaulmist orelimuusika saatel.
Kreenholmis on võimalik koos giidiga külastada “Stalkeri” teemapargi püsinäitust, kus on üleval Eesti nüüdisaja väärtkunst. Endised tehaseruumid sobivad iseäranis hästi suuremahuliste tööde väljapanekuks.
Esimest korda avab muuseumiööl uksed Narva kunstiresidentuur NART. Näha saab näitust “Linn linnas. Kreenholmi lugu”, kus on eksponeeritud Fjodor Šantsõni maketid. Toimuvad veel majatuurid, kus räägitakse Kreenholmi direktori villa 130aastasest ajaloost, aga ka sellest, kuidas toimib kultuuriplatvorm, mis võõrustab nii kodumaised kui välismaised loomeinimesi.
Motomuuseumis toimuvad ekskursioonid ja on avatud lugemisnurk, kus saab tutvuda tehnilise kirjandusega. Seal on nii vanu raamatuid, millest restauraatorid ammutavad teadmisi vanasõidukite taastamiseks, kui ka tänapäeva väljaandeid, mis räägivad transpordi ajaloost. Näeb vanasõidukite näitust, kuuleb eri stiilis muusikat, näiteks Meisterjaani, kes ühendab parmupilli ja elektrikitarri.
Muuseumiöö on pühendatud 500 aasta möödumisele esimese eestikeelse raamatu ilmumisest. Kõik programmid täpsete kellaaegadega leiab muuseumiöö veebilehelt.
Viide artiklile: https://pohjarannik.postimees.ee/8248792/muuseumiool-avab-uksed-kumme-ida-viru-malu-ja-kunstiasutust