Jõhvi muuseumiööl oli ligi pooltuhat osalejat  

  • 0

Jõhvi muuseumiööl oli ligi pooltuhat osalejat  

Jõhvi Muuseumi Seltsi pressiteade

21. mail 2023.a.

2023. aasta muuseumiöö „Öös on liikumist” tõi Jõhvi Kindluskiriku muuseumisse ka külalised ülemere Soomest, Lempääla kihelkonnast ning Jõhvi vanema ajalooga tihedalt seotud von Taubede perekonna esindaja Timo Hellenbergi.

Taubede ehitatud on nii Edise kui Purtse lossid ning neile kuulus keskajal ka Püssi mõis. Taubede suguvõsa vanim teadaolev vapikujutis paikneb tänase päevani Jõhvi kiriku peasissekäigu kohal. Ajaloolase Villem Raami arvates sai Jõhvi kiriku tekkelooga seotud kuulus kahe venna legend inspiratsiooni just Taubede suguvõsast. Kuulsa suguvõsa ajalugu tutvustasid ajaloolane Vallo Reimaa ja keskaegse vasallisuguvõsa von Taubede otsene järeltulija Timo Hellenberg. Taubedel on kokkupuude ka Paul Andreas Lempeliusesega, kellest räägib Aino Kallasele romaan „Reigi õpetaja“.  Lempelius saabus Rootsi aja algul Eestisse Soomest, Lempälast, oli 1624–1625 Tallinna Toomkooli rektor ning hiljem Reigi koguduse pastor Hiiumaal. Reigis tekkinud armukolmnurga tõttu hukati P. A. Lempeliuse naine Catharina ja kiriku diakon Jonas Kempe Tallinna linnusekohtu 1649. aasta otsusega pea maha raiumise läbi. Lempelius kosis hiljem naiseks Taubede suguvõsa esindaja.

Muuseumiöö kontserdiprogrammis esinesid Soome Lempääla koguduse kirikukoor Pietari & Kalat Lempäälä kiriku kantor Pietari Korhoneni juhatusel ja orelil Svetlana Kekiševa esituses koos Tartu vanamuusika ansambliga “Silencio“.

Kunstnik Aarne Hanni kaasabil eksponeeriti Jõhvi Mihkli kirikus Kohtla- Järve Kunstide Kooli õpilaste lõputööde näitust „Lõpp või algus” ning  Jõhvi Muuseumi Seltsi näitust Jõhvist pärit tuntud inimestest – näitlejatest, teadlastest, kunstnikest, ettevõtete juhtidest.

Jõhvi Muuseumi Selts pakkus Kaitseliidu Alutaguse maleva Jõhvi malevkonna eestvedamisel ajaloohuvilistele ja peredele kirikaias viktoriini ja orienteerumismängu.

Avatud oli Jõhvi kindluskiriku muuseum ning kirikutorni müürikäigud ja võlvidepealne.                                              

Muuseumiööl oli Jõhvi kindluskirik avatud külalistele õhtul kella viiest kuni kella üheteistkümneni. Kokku külastas  Jõhvi muuseumiööd 473 inimest.

Üritust toetasid Jõhvi Vallavalitsus ja Jõhvi Muuseumi Selts.

Lisainfo: 
Reet Kaldur 
Telefon:  5187590, e-post: reet.kaldur@mail.ee


Arhiiv