Monthly Archives: aprill 2019

  • 0

Jõhvi muuseumiöö teema on Jõhvi kihelkonna mustrid

Category : Uncategorized

Jõhvi Muuseumi Seltsi pressiteade

25.aprillil 2019

Üle-euroopaline muuseumiöö toimub Jõhvi kindluskiriku muuseumis laupäeval, 18. mail.  Käesoleva aasta muuseumiöö teema on mustrid, mis kutsub külastajaid märkama mustreid kultuuris, ühiskonnas, looduses ja küsima, milliste mustrite osad me ise oleme.

Muuseumiöö programm Jõhvis pakub koorimuusikat Ahtme Kunstide Kool. Orelimuusikat esitavad Svetlana Kekiševa ja Brigitta-Selestine Petropavlova. Lastele toimub viktoriin ja aaremäng. Jõhvi kihelkonna rõivamustritest ja Alutaguse rahvarõivaste ajaloost ning kandmistraditsioonist räägib rahvatantsurühm Gevi. Jõhvi Mihkli kirikus on avatud Jõhvi Muuseumi Seltsi näitus „100 aastat gümnaasiumiharidust Jõhvis.

Jõhvi kindluskirik on tasuta avatud muuseumiööl kell 18-22.

Muuseumiööd korraldavad igal aastal Eesti muuseumid koos Eesti Muuseumiühinguga. Esimesel korral (2009) oli muuseumiöö juhtlauseks “Öös on asju”, 2010. aastal “Öös on lugusid”, 2011. aastal “Öös on aardeid”, 2012. aastal “Öös on kino”, 2013.aastal „Öös on inimesi“, 2014.aastal „Öös on tähti“, 2016.aastal „ Öös on laineid“, 2017.aastal „Öös on mänge“, 2018.aastal „Öös on pidu“.

Muuseumiöö 2019 koduleht asub aadressil https://www.muuseumioo.ee/et

Muuseumiööl teenindab Ida-Virumaal muuseumikülastajaid muuseumibuss, mis alustab teekonda kell 14.30 Narva Keelelütseumi juurest (aadress: Kangelaste 32, Narva) marsruudil  Narva- Sinimäe-Sillamäe-Jõhvi-Iisaku-Narva. Reisile registreerumine telefonil: 357074.

Jõhvi muuseumiöö ajakava

17.00 – Muuseumiöö algus. Avatud on Jõhvi kindluskiriku muuseum ja Jõhvi Mihkli kiriku kellatorn

18.00 – Ahtme Kunstide Kooli koori kontsert „Öös on mustreid“

18.40 – Jõhvi rahvarõivastest räägib ja neid demonstreerib rahvatantsurühm Gevi

19.15 – Lastele viktoriin ja aaretemäng Jõhvi Keskraamatukogu lasteosakonnalt

20.00 –  Orelimuusika pooltund. Esinevad Svetlana Kekiševa ja Brigitta-Selestine Petropavlova

22.00 – muuseumiöö lõpp

Üritust toetavad Kultuurkapitali Ida-Virumaa ekspertgrupp ja Jõhvi Muuseumi Selts.

Jõhvi Muuseumi Selts

Lisainfo:
Astrid Niinepuu
Telefon:  5187590, e-post: astrid.niinepuu@mail.ee

Jõhvi rahvatantsurühm Gevi. Foto: Tiit Haljand


  • 0

Aleksander Tõnissoni sünnipäevale pühendatud ajalookonverents Jõhvis rääkis Vabadussõjast, kaitsetahtest ja vabaduse hoidmisest

Category : Uncategorized

Jõhvi muuseumi seltsi pressiteade

19.04.2019

Aleksander Tõnissoni sünnipäevale pühendatud konverents Jõhvis rääkis kaitsetahtest ja vabadusest

Jõhvi Muuseumi Selts korraldas 18.aprillil Jõhvi Vallavalitsuse saalis kindral Aleksander Tõnissoni ajalookonverentsi „Vabadussõja kangelasi mäletades.100 aastat Vabadussõja sündmustest Jõhvis “.  Konverents oli pühendatud kindralmajor Aleksander Tõnissoni (17.04.1875-30.06.1941) 144. sünnipäevale.

16.01.1919 toimusid ägedad lahingud Järve, Kohtla, Pagari ja Sompa külas. Pagari lahing tõi kaasa Jõhvi vabastamise, mis omakorda avas tee Narva tagasi võitmisele. Selles lahingus võitles koos eestlastega ka baltisakslastest koosnev Balti pataljon.

Kui vaatame tagasi 100 aastat tagasi toimunud sündmustele, on meil põhjust tänumeeles meenutada vahvaid Soome sõjamehi. Eesti vabadussõjas osales ligikaudu 3500 Soome vabatahtlikku, kes osalesid lahingutegevuses.  Martin Eugen Ekström tõi esimesena Soome abi Eestisse ja on läinud Vabadussõja ajalukku Valkla pealetungi, Hara dessandi ja Narva vabastamisega bolševikelt 1919.aastal.  Vabadussõja 1. Soome vabatahtlike salga 1. kompanii ülem Anto Eskola oli kõige legendaarsem Soome vabatahtlik, kes alustas Narva vabastamist 18.jaanuaril 1919 hulljulge jooksumarsiga 8 km eemal asuvast Riigikülast linnale. Nii tema kui kindral Aleksander Tõnissoni portreemaalid kaunistasid kunagi Narva raekoja ruume. Eesti Vabadussõjas langenud Soome vabatahtlikele püstitatud mälestussammas avati piduliku tseremooniaga 27. mail 1923. aastal ka Helsingis.

Konverentsi külalisi tervitasid Jõhvi Muuseumi Seltsi esimees Anne-Ly Reimaa, Jõhvi vallavanem Max Kaur, Riigikogu liige ja riigikaitsekomisjoni liige Johannes Kert. Ettekannetega esinesid Viljandi muuseumi direktor Jaak Pihlak, Soome suursaatkonna pressinõunik Hannele Valkeniemi, Soome suursaatkonna pressinõunik, Iisaku muuseumi giid-pedagoog Anne Nurgamaa, Kohtla-Järve Järve Gümnaasiumi 12.klassi õpilane Art Roland Toluk, Kohtla-Järve Järve Gümnaasiumi 12.klassi õpilane, Jõhvi Gümnaasiumi 11.klassi õpilane Kristina Bogens ja Alutaguse maleva kapten. Merje Meerits,

Konverentsi ettekanded tutvustasid Vabadussõja väejuhte ja  kangelasi, soomusrongi nr.1 patareiülem leitnant Reinhold Sabolotny tegevust ja Sabalotnyde suguvõsa ajalugu, Soome vabatahtlike tegevust Virumaal 1919.aastal, Järve ja Pagari lahinguid 1919.aasta jaanuaris. Seoseid ajaloo ja tänapäevaga tõi esile arutelu „Kuidas hoida vabadust“, kus osalesid  Johannes Kert, siseminister Katri Raik, Ida-Virumaa piirkonna Isamaaliidu juhatuse esimees Tiit Salvan, Alutaguse Kaitseliidu maleva pealik major Mati Kuusvere.  Üritust modereeris Kalev Naur, Jõhvi Muuseumi Seltsi juhatuse liige.

Konverentsi korraldas Jõhvi Muuseumi Selts koostöös Jõhvi Vallavalitsusega, Konverentsi toimumist toetasid Jõhvi Vallavalitsus, Kultuurkapitali Ida-Virumaa ekspertgrupp ja Jõhvi Muuseumi Selts.

Lisainfo:

Anne-Ly Reimaa

Jõhvi Muuseumi Seltsi esimees

Tel: 5223305

e-post: info@johvimuuseum.ee

Artikkel Põhjarannikus 27.04.2019:
https://pohjarannik.postimees.ee/6583204/noortesse-sustiti-huvi-kodukoha-ajaloo-vastu

Fotod: Erika Kruup 18.04.2019


  • 0

Jõhvi Muuseumi Selts korraldab 18.aprillil kindral Aleksander Tõnissoni sünnipäevale pühendatud konverentsi „Vabadussõja kangelasi mäletades. 100 aastat Vabadussõja sündmustest Jõhvis“

Category : Uncategorized

Jõhvi muuseumi seltsi pressiteade

01.04.2019

Jõhvi Muuseumi Selts korraldab neljapäeval, 18.aprillil Jõhvi Vallavalitsuse saalis kindral Aleksander Tõnissoni 144.sünniaastapäevale pühendatud konverentsi „Vabadussõja kangelasi mäletades. 100 aastat Vabadussõja sündmustest Jõhvis“.

Vabadussõda oli sõda Eesti iseseisvuse kaitseks ja kindlustamiseks 28. novembrist 1918. aastal kuni 3. jaanuarini 1920. aastal Nõukogude Venemaaga. 1919. aasta juunis ja juulis  toimus lahingutegevus Landeswehri vastu. Vabadussõja tulemusel tõrjuti Punaarmee Eestis välja ja Tartu rahulepinguga 2. veebruaril 1920 tunnustati Eesti riiklik iseseisvus. 

Konverentsil tutvustab nimekaid Vabadussõjas langenud väejuhte Viljandi muuseumi dirktor Jaak Pihlak, Sabalotnyde suguvõsa ajaloost Iisakus räägib teadur Anne Nurgamaa ning ülevaatae Soome vabatahtlike tegevustest Virumaal 1919.aastal annab Soome saatkonna pressinõunik Hannele Valkeniemi. Õpilasettekanded tutvustavad Jõhvi kihelkonna Järve ja Pagari lahinguid 1919.aasta jaanuaris. Konverentsi lõpetab Riigikogu liikmete debatt teemal “Kuidas hoida vabadust?”, kus osalevad ka Riigikogu liikmed.

Vabadussõja 100. aastapäeva meenutamiseks ja mälestamiseks toimub Eestis sel aastal  mitmeid sündmusi ja tseremooniaid. Mööda omaaegset lahingutegevuse marsruuti sõidab ka soomusrong, mis on Jõhvis raudteejaamas hilissügisel, 21.-30. novembril 2019. 

Ülevaade Vabadussõja käigust EV100 kodulehel: https://www.ev100.ee/et/vabadussoda-100

Konverentsi toimumist toetavad Jõhvi Vallavalitsus, Kultuurkapitali Ida-Virumaa ekspertgrupp ja Jõhvi Muuseumi Selts.

Konverentsi ajakava ja registreerumine Jõhvi Muuseumi Seltsi kodulehel: http://johvimuuseum.ee/aleksander-tonissoni-konverents-2019/

Lisainfo:

Anne-Ly Reimaa

Jõhvi Muuseumi Seltsi esimees

Tel: 5223305

e-post: info@johvimuuseum.ee


Arhiiv