14. aprillil toimunud VI Aleksander Tõnissoni ajalookonverents tõi kokku üle saja ajaloohuvilise

  • 0

14. aprillil toimunud VI Aleksander Tõnissoni ajalookonverents tõi kokku üle saja ajaloohuvilise

Jõhvi Muuseumi Seltsi pressiteade

14.04.2023

Reedel, 14. aprillil Jõhvi Kontserdimajas toimunud VI Aleksander Tõnissoni ajalookonverents keskendus Kaitseliidu tegevusele II maailmasõja eel, vastupanuvõitluse ja metsavendluse tekkele II maailmasõja ajal ning Soome ja Eesti sõjalisele koostööle II maailmasõjas. Konverentsil arutleti selle üle, mida arvesse võtta Eesti kaitsevõime kindlustamiseks tänapäeval ja tulevikus.

Ettekannetega astusid reservallohvitser Aimar Kuldvere Alutaguse Malevast, kodu-uurija Anne Nurgamaa ja ajaloolane Vallo Reimaa, Soome Instituudi direktor Hannele Valkeeniemi, kindralmajor reservis ja Riigikogu liige Meelis Kiili, Naiskodukaitse esimees Airi Tooming ja filmistsenarist ja -režissöör, julgeoleku analüütik Ilmar Raag. Õpilasettekanded vastupanuliikumise kohta Jõhvi ja Vaivara piirkondades tegid Jõhvi Põhikooli õpilane Artur Tšužas ja Jõhvi Gümnaasiumi õpilased Stenver Dietrich ja Kaspar Käen.

Kõikides ettekannetes tõsteti läbivalt esile, kui oluline on ajaloost õppida, et kindlustada oma riigi head käekäiku ja tulevikku. Samuti rõhutati kriisides riikidevahelise koostöö olulisust ning iga kodaniku vastutust ja valmisolekut kriiside lahendamisel. II maailmasõda pani inimesed keeruliste valikute ette. Sõda Ukrainas sunnib ka tänasel päeval taas lahti mõtestama enam kui 80 aastat tagasi toimunud sündmusi Eestis.

Aleksander Tõnisson (17. aprill 1875 – 30. juuni 1940) oli Eesti sõjaväelane, 1934-1939 Tartu linnapea ja 1939-1940 Tallinna ülemlinnapea. Jõhviga seob kindralit Edise mõis, mille ta sai teenete eest Eesti Vabadussõjas.

Konverentsi toimumist toetasid Jõhvi Vallavalitsus, Kultuurkapitali Ida-Virumaa ekspertgrupp ja Jõhvi Muuseumi Selts.

Fotode autor: Erika Kruup.

Lisainfo:

Anne-Ly Reimaa

Jõhvi Muuseumi Seltsi juhatuse liige

Tel: 5223305

e-post: info@johvimuuseum.ee


Arhiiv